შუა დერეფნის გაძლიერება - ჩინეთის რკინიგზა საქართველო-აზერბაიჯან-ყაზახეთის ერთობლივ საწარმოში ერთვება
აგვისტო 12, 2025
კომპანია China Railway Container Transport უერთდება საქართველოს, აზერბაიჯანისა და ყაზახეთის სარკინიგზო ოპერატორების მიერ შექმნილ ერთობლივ საწარმოს Middle Corridor Multimodal-. გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა ბაქოში გამართულ Middle Corridor Multimodal-ის აქციონერთა რიგგარეშე საერთო კრებაზე, სადაც მონაწილეობდა ყველა დამფუძნებელი მხარე.
შეხვედრაზე განიხილეს შუა დერეფნის განვითარების სტრატეგია, პროცესების სრული დიჯიტალიზაცია, შეფერხებების აღმოფხვრის საგზაო რუკა და თანამშრომლობის გაღრმავების სხვა აქტუალური მიმართულებები.
მიღწეული შეთანხმების ფარგლებში, მარშრუტზე დაინერგება საკონტეინერო მატარებლების მოძრაობის დროის ერთობლივი მონიტორინგის სისტემა. ეს ინოვაცია ხელს შეუწყობს გრაფიკის სტაბილურობას, ლოგისტიკური პრობლემების სწრაფ გადაწყვეტას და სატრანზიტო დერეფნის საერთო ეფექტიანობის ზრდას.

Strengthening the Middle Corridor - China Railway Joins the Georgia–Azerbaijan–Kazakhstan Joint Venture
China Railway Container Transport is joining Middle Corridor Multimodal, a joint venture established by the railway operators of Georgia, Azerbaijan, and Kazakhstan. The decision was made during an extraordinary general meeting of Middle Corridor Multimodal shareholders, held in Baku with the participation of all founding members.
The meeting addressed the strategy for developing the Middle Corridor, full digitalization of processes, an action plan for eliminating bottlenecks, and other key areas of cooperation.
As part of the agreement, a joint monitoring system for tracking the travel time of container trains along the route will be introduced. This innovation will help ensure schedule stability, enable rapid resolution of logistical issues, and enhance the overall efficiency of the transit corridor.