ცუდი პირობები და რიგები საზღვრებზე: რატომ მიდიან ქართველ მძღოლები უცხოეთში?
სატრანსპორტო დერეფნის კვლევის ცენტრის (TCRC) შეფასებით, საქართველოს საზღვრებზე არსებული დაუსრულებელი რიგები და გაუსაძლისი პირობები ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად იქცა იმისა, რომ ქართველი სატვირთოს მძღოლები სულ უფრო მეტად ტოვებენ ქვეყანას და სამუშაოს უცხოეთში ეძებენ.
ცენტრის განმარტებით, საქართველოში მძღოლების დეფიციტი უკვე რამდენიმე წელია მძაფრად იგრძნობა, ხოლო მიგრაციის პროცესი შეუქცევადი ხდება. ადგილობრივ სოციალურ ქსელებში ხშირად ჩნდება განცხადებები მძღოლების დაქირავების შესახებ, თუმცა მძღოლების ნაწილი მზად არის იმუშაოს მხოლოდ ევროპული ხელფასის პირობებში.
TCRC-ს თქმით, რეგიონში არსებული დაბალი ტარიფების გამო ქართულ კომპანიებს გაუჭირდებათ ევროპულ ანაზღაურებასთან მიახლოება, რაც კიდევ უფრო უბიძგებს მძღოლებს უცხოეთში წასვლისკენ. საქართველოს საავტომობილო გადაზიდვების ბაზარზე, სახელმწიფოს მხრიდან სხვადასხვა კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუნტაციის მოპოვების ხარჯების სუბსიდირების სანაცვლოდ, ქართველ მძღოლებს უხდებათ, სულ უფრო მეტი გადაიხადონ საკუთარი ჯიბიდან ამ ტიპის დოკუმენტების მისაღებად. მსგავსი კრიზისი ევროპაშიც შეინიშნება: IRU-ს მონაცემებით, 2023 წელს მძღოლების დეფიციტი 250 ათასს აღემატებოდა, 2024-ში კი 450 ათასამდე გაიზარდა. თუ რადიკალური ცვლილებები არ განხორციელდა, 2028 წლისთვის მხოლოდ ევროპაში 800 ათასზე მეტი ვაკანსია დარჩება აუთვისებელი, ხოლო გლობალურად - 7 მილიონზე მეტი.
პრობლემის მოსაგვარებლად ევროკავშირში განიხილება მართვის მინიმალური ასაკის შემცირება და სერტიფიკაციის ხარჯების სუბსიდირება.
TCRC დასკვნით, ეს ვითარება კიდევ უფრო გაზრდის ქართველი მძღოლების გადინებას და საფრთხეს შეუქმნის ქვეყნის ადგილობრივ სატრანსპორტო ბაზარს.

Poor Conditions and Border Delays: Why Are Georgian Drivers Heading Abroad?
According to the Transport Corridor Research Center (TCRC), the endless queues and unbearable conditions at Georgia’s borders have become one of the main reasons Georgian truck drivers increasingly leave the country in search of work abroad.
The center notes that the shortage of drivers in Georgia has been sharply felt for several years, and the migration process is becoming irreversible. Local social media platforms frequently feature announcements for driver recruitment, yet many drivers are willing to work only under European-level salary conditions.
TCRC adds that due to low regional tariffs, Georgian companies will struggle to match European wages, further pushing drivers to seek employment abroad. In Georgia’s road transport market, drivers often have to pay out of pocket for various qualification documents, even though the state partially subsidizes these costs. A similar crisis is observed in Europe: according to IRU data, the driver shortage exceeded 250,000 in 2023 and is projected to reach 450,000 in 2024. Without radical changes, by 2028, over 800,000 vacancies will remain unfilled in Europe alone, and more than 7 million globally.
To address the problem, the European Union is considering measures such as lowering the minimum driving age and subsidizing certification costs.
TCRC concludes that this situation will further increase the outflow of Georgian drivers, posing a threat to the country’s local transport sector.