ჩინეთი აძლიერებს კავშირებს ცენტრალურ აზიასთან: ახალი სარკინიგზო დერეფანი რუსეთის გარეშე
2024 წლის ბოლოს  ჩინეთ-ყირგიზეთი-უზბეკეთის სარკინიგზო დერეფნის მშენებლობის პროექტს, საფუძველი საზეიმოდ  ჩაეყარა
სამი სახელმწიფოს დამაკავშირებელი სარკინიგზო მაგისტრალის საერთო სიგრძე 486 კმ ს შეადგენს. ტრასა დაიწყება ჩინეთის ქალაქ კაშგარიდან, გაივლის ჩინეთის ტერიტორიაზე  164 კმ-ს, შემდეგ გაგრძელდება ყირგიზეთის ტერიტორიაზე, სადაც   ტრასის ძირითადი ნაწილი  312 კმ-ია განთავსებული, შემდგომ 10 კმ ახალი რკინიგზა აშენდება  უზბეკეთის ტერიტორიაზე და მიუერთდება უზბეკეთის არსებულ სარკინიგზო ქსელს
პროექტის ჯამური ღირებულება საინვესტიციო ხელშეკრულებით $4.7 მილიარდია, თუმცა ვარაუდობენ, რომ $8 მილიარდამდე გაიზრდება. "ჩინეთ-ყირგიზეთ-უზბეკეთის" ერთობლივ საწარმოში ჩინეთის წილი 51%-ია, ხოლო ყირგიზეთისა და უზბეკეთის - 24.5%. პროექტის დასაფინანსებლად, ჩინეთის ბანკები $2.35 მილიარდის კრედიტს გასცემენ, ხოლო დანარჩენ $2.35 მილიარდს მხარეები შემდეგნაირად გადაინაწილებენ: ჩინეთი - $1.18 მილიარდი, უზბეკეთი და ყირგიზეთი - თითოეული $573 მილიონი.
რუსეთთან მიმართ საერთაშორისო სანქიების გამკაცრებამ, რიგი საერთაშორისო კომპანიები აიძულა აღარ გამოეყენებინა რუსეთი სატრნაზიტო ტერიტორიად. ამ თვალსაზრისით, ჩინეთს მიეცემა შესაძლებლობა განახორციელოს სავაჭრო მარშრუტების დივერსიფიკაცია, რითაც შეამცირებს არა მხოლოდ რუსეთის დერეფნებზე დამოკიდებულებას, არამედ ყაზახეთზე დამოკიდებულებასაც.
ჩინეთ–ყირგიზეთ–უზბეკეთის სარკინიგზო პროექტი ეკონომიკურად მიმზიდველია, რადგან 900 კმ-ით ამცირებს ჩინეთის პროდუქციის მარშრუტს ევროპისა და ახლო აღმოსავლეთის ბაზრებამდე, რაც ტრანსპორტირების დროს 8–9 დღით ამცირებს.
მიუხედავად ოფიციალური დაწყებისა, პროექტს პოლიტიკური, ფინანსური და ტექნიკური სირთულეები აქვს. ყირგიზეთში ანტიჩინურმა განწყობამ შესაძლოა პროექტს ხელი შეუშალოს, რადგან მოსახლეობის მხოლოდ 19% უჭერს მხარს ჩინურ ინვესტიციებს. რაც შეეხება ფინანსურ სიძნელეებს, რადგანაც სარკინიგზო მონაკვეთი გადის სამ სახელმწიფოზე, დაფინანსებაც გადანაწილებულია სამივე ქვეყანაზე. არსებობს მოსაზრება რომ, ყირგიზეთი ვერ მიიღებს ტვირთების ტრანზიტისგან იმდენ შემოსავალს რომ დაფაროს პროექტის დანახარჯები.

China–Kyrgyzstan–Uzbekistan Railway Project Officially Launched at the End of 2024
At the end of 2024, construction of the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan (CKU) railway corridor was officially inaugurated with a ceremonial groundbreaking.
The railway, which will connect the three countries, will stretch a total of 486 kilometers. The route begins in Kashgar, China, extending 164 km through Chinese territory, continues through Kyrgyzstan, where 312 km of the track will be laid, and finally crosses into Uzbekistan with a 10 km segment, which will connect to the country’s existing rail network.
The total project cost, as defined by the investment agreement, is estimated at $4.7 billion, though projections suggest it may rise to $8 billion. The joint venture structure gives China a 51% stake, with Kyrgyzstan and Uzbekistan each holding 24.5%. To fund the project, Chinese banks will provide $2.35 billion in loans, while the remaining $2.35 billion will be contributed as follows: China – $1.18 billion, Uzbekistan – $573 million, and Kyrgyzstan – $573 million.
The tightening of international sanctions against Russia has led several global companies to avoid using Russian territory as a transit route. In this context, China sees an opportunity to diversify its trade routes, reducing dependency not only on Russian corridors but also on Kazakhstan.
Economically, the CKU railway is highly attractive—it is expected to shorten the transport route from China to Europe and the Middle East by 900 km, reducing delivery times by 8 to 9 days.
Despite the official launch, the project faces political, financial, and technical challenges. In Kyrgyzstan, anti-Chinese sentiment poses a potential risk to progress, with only 19% of the population supporting Chinese investment. On the financial front, since the railway passes through three countries, the burden of financing is shared, raising concerns that Kyrgyzstan may not generate enough revenue from transit fees to offset its investment.