2023 წელს სომხეთმა წამოიწყო ამბიციური ინიციატივა სახელად „მშვიდობის გზაჯვარედინი (Crossroads of Peace) რომელიც მიზნად ისახავს ქვეყნის გეოგრაფიული მდებარეობის გარდაქმნას რეგიონულ სატრანსპორტო და ეკონომიკურ ჰაბად. ეს ინიციატივა მხოლოდ ინფრასტრუქტურული პროექტი არ არის — ის სომხეთის მიერ რეგიონში მშვიდობის, თანამშრომლობისა და ეკონომიკური ინტეგრაციისკენ გადადგმული სტრატეგიული ნაბიჯია.
„მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივა მიზნად ისახავს სომხეთის ტერიტორიის გავლით სატრანსპორტო მარშრუტების გახსნას, რაც დააკავშირებს აზერბაიჯანს, თურქეთს, ირანს, საქართველოს და სხვა მეზობელ ქვეყნებს; სომხეთის რკინიგზებისა და საავტომობილო გზების აღდგენასა და მოდერნიზაციას; ეკონომიკური თანამშრომლობის ხელშეწყობას პოლიტიკურად დაძაბულ რეგიონში და სომხეთისთვის ახალი ლოგისტიკური, სავაჭრო და საინვესტიციო შესაძლებლობების გაჩენას.
სომხეთს ღიად გაცხადებული აქვს ორი პრინციპული პოზიციის შესახებ, პირველი - ყველა სახის ინფრასტრუქტურა, მათ შორის გზები, რკინიგზები, საჰაერო მარშრუტები, მილსადენები, თუ ელექტროგადამცემი ხაზები, იმ ქვეყნების სუვერენიტეტისა და იურისდიქციის ფარგლებში, უნდა მოქმედებდეს რომლის ტერიტორიაზეც ისინი გადიან. მეორე - სახელმწიფო განახორციელებს სასაზღვრო და საბაჟო კონტროლს თავისი სახელმწიფო ინსტიტუტების მეშვეობით და უზრუნველყოფს ინფრასტრუქტურის უსაფრთხოებას.
სომხეთის მიერ გაცხადებული პრინციპების თანახმად, რეგიონში ყველა სატრანსპორტო კომუნიკაციები უნდა დაექვემდებაროს განბლოკვას, ხოლო სომხეთი ამის სანაცვლოდ, აზერბაიჯანიდან ნახიჩევანამდე სატრანსპორტო კომუნიკაციების უსაფრთხოებაზე სრულ გარანტიას უზრუნველყოფს.
ერევანი კატეგორიულად წინააღმდეგია მისი ტერიტორიის სატრანზიტო კომუნიკაციებზე, ნებისმიერი მხარის, მათ შორის რუსეთის მხრიდან კონტროლზე.
„მშვიდობის გზაჯვარედინის“ პროექტში სომხეთი გადამწყვეტ მნიშვნელობას 461 კმ-იან ჩრდილოეთ - სამხრეთ საავტომობილო დერეფანის განვითარებას ანიჭებს. რომელიც ირანის საზღვრიდან იწყება და საქართველოს სამხრეთ დერეფნის გავლით ფოთის და ბათუმის ნავსადგურებამდე მიემართება, რის საფუძველზეც სომხეთი სატრანზიტო ქვეყნის სტატუსს შეიძენს .
ინიციატივის რეალიზაციას აფერხებს:
აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის ნდობის დეფიციტი;
ტრანსპორტისა და უსაფრთხოების საკითხებზე დაუზუსტებელი პოზიციები;
მეზობელი ქვეყნების ინტერესების თანხვედრის აუცილებლობა.
მიუხედავად სომხეთის მიერ „მშვიდობის გზაჯვარედინის“ ინიციატივის კონტექსტში შემოთავაზებული გეგმისა, აზერბაიჯანული მხარე აცხადებს, რომ რეგიონში სატრანსპორტო კომუნიკაციების გახსნა ჯერ კიდევ შორსაა რეალობასთან.

Armenia’s “Crossroads of Peace” initiative - How it could reshape the future of the South Caucasus
In 2023, Armenia launched an ambitious initiative called the “Crossroads of Peace”, which aims to transform the country’s geographic position into a regional transport and economic hub. This initiative is not merely an infrastructure project - it is a strategic move by Armenia toward peace, cooperation, and economic integration in the region.
The “Crossroads of Peace” initiative envisions the opening of transport routes through Armenian territory to connect Azerbaijan, Turkey, Iran, Georgia, and other neighboring countries; the restoration and modernization of Armenia’s railways and road networks; the promotion of economic cooperation in a politically tense region; and the creation of new logistical, trade, and investment opportunities for Armenia.
Armenia has publicly emphasized two key principles:
First, all types of infrastructure — including roads, railways, air routes, pipelines, and power lines — must operate under the sovereignty and jurisdiction of the countries through which they pass.
Second, the Armenian state will carry out border and customs control through its own institutions and will ensure the security of the infrastructure.
In line with these principles, Armenia proposes the unblocking of all regional transport communications. In return, Armenia pledges full guarantees for the security of transportation routes connecting Azerbaijan to Nakhchivan via Armenian territory.
Yerevan strongly opposes any form of external control - including from Russia - over transit infrastructure that crosses Armenian land.
A key component of the “Crossroads of Peace” project is the development of a 461 km North-South Road Corridor, stretching from the Iranian border through Armenia’s southern corridor to the Georgian ports of Poti and Batumi. This route would grant Armenia a new status as a transit country.
However, several factors are hindering the realization of this initiative:
A lack of trust between Armenia and Azerbaijan;
Unresolved issues related to transport and security;
The need to align the interests of neighboring countries.
Despite Armenia’s proposed roadmap within the “Crossroads of Peace” framework, the Azerbaijani side maintains that the opening of transport communications in the region remains a distant prospect.